Codziennie wykonujemy wiele czynności ,podczas których korzystamy z energii elektrycznej.Sprawdźmy czy możemy zaoszczędzić narzucając sobie i domownikom odrobinę dyscypliny.Warto więc zastanowić się ,co tak naprawdę stanowi największy pożeracz prądu i zastanowić się jak można sprawić,aby oszczędność stała się naszym nawykiem.
Niektóre sprzęty nawet wyłączone zużywają prąd. Tradycyjne odtwarzacze czy kino domowe posiadają funkcję ?stand-by? czy tzw. funkcję czuwania.To właśnie największy pożeracz prądu.W przeciętnym gospodarstwie pracuje kilka takich urządzeń .Według podawanych w internecie czy telewizji informacji,jedno takie urządzenie generuje koszt dodatkowy około 30 zł./rok.Wystarczy pomnożyć tą kwotę przez ich ilość w naszym domu .Średnio daje nam to kilkaset złotych dodatkowych opłat w skali roku. Podobnie jest z ładowarką do telefonu,komputerem czy drukarką.Niepotrzebny pobór prądu sprawia ,iż narażamy się na niepotrzebne dodatkowe koszta.Ponadto jeżeli mamy na uwadze oszczędność,ważnym elementem jest sprzęt AGD z którego korzystamy w naszym domu.Przy zakupie sprzętu należy zwrócić szczególną uwagę na certyfikaty i etykiety efektywności energetycznej. Wyróżniamy klasy od ?A? do?G? .Urządzenia,dzięki którym można zaoszczędzić są oznakowane klasę ?A?. Klasa ?G? oznacza natomiast,że zużycie energii jest bardzo wysokie.Niewiele gospodyń pamięta ,aby piorąc zapełniać cały bęben pralki, co daje możliwość kilkukrotnego zmniejszenia ilości wykonywania tej czynności w miesiącu. Po co prać częściej i mniejszą ilość rzeczy zużywając przy tym tą samą ilość wody i energii przy każdym praniu.Pralki,zmywarki posiadają tzw. program ekonomiczny. Dzięki niemu w trakcie prania oszczędzana jest woda i oczywiście energia.
Kolejne urządzenie domowe ,dzięki któremu możemy zaoszczędzić jest czajnik elektryczny.Dzięki temu ,że gotujemy w nim wodę , pobór prądu jest mniejszy niż gdybyśmy gotowali ją na kuchence elektrycznej.Nie wlewajmy do niego jednak zbyt dużej ilości wody,ale tyle ile nam w danym momencie potrzeba.Należy również dbać o to ,aby grzałka była systematycznie czyszczona z kamienia.
Lodówki i zamrażarki to sprzęt,który zużywa około 30% energii,ponieważ pracują one całą dobę i przez ten cały czas zużywają prąd.Nie należy ich trzymać zbyt długo otwartych,gdy nie ma takiej potrzeby.Uszczelki w nich powinny w dobrym stanie,gdyż brak szczelności powoduje,że dostaje się do nich ciepłe powietrze co z kolei \?zmusza\? urządzenie do zużywania większej ilości energii, aby wewnątrz była wytworzona odpowiednio niska temperatura.Aby prąd nie był przez te urządzenia pobierany w nadmiarze,należy unikać stawiania ich w bezpośrednim sąsiedztwie ze sprzętem ,będącym źródłem ciepła(grzejniki,kuchenki elektryczne). Aby prąd nie był niepotrzebnie zużywany ,należy je również odpowiednio często rozmrażać gdyż warstwa szronu na ściankach lodówki czy zamrażarki zmusza sprężarkę urządzenia do większej pracy.
Stawiając na oszczędność należy pamiętać, aby po wyjściu z pomieszczenia mieszkalnego wyłączyć światło. Żarówki można wymienić na energooszczędne świetlówki.Można zaoszczędzić na tym około 50 zł. w roku.Stosujmy również żarówki punktowe czyli takie, które oświetlają miejsce np.tylko na biurku ,gdyż niepotrzebne świetlenie całego pokoju gdy np.czytamy książkę to dodatkowy czas,kiedy zużywany jest w nadmiarze prąd a złotówki uciekają z portfela.
Strata pieniędzy jest również włączony przez cały dzień komputer ,jeżeli przez ten cały czas z niego nie korzystamy.Jeżeli robimy krótsze czy dłuższe przerwy w użytkowaniu komputera ,można włączyć go w stan hibernacji.Mając na uwadze oszczędność,należy uwzględnić również zagadnienie dotyczące ogrzewania mieszkania.Jeśli mamy zamiar zainstalować elektryczne ogrzewanie podłogowe,należy rozważyć go w wersji akumulacyjnej.Należy tak rozplanować położenie przewodów w podłodze,aby przebiegały one w miejscu gdzie nie stoją np.meble.W przeciwnym razie ciepłe powietrze będzie się kumulować np.pod dnem szafy co spowoduje,że energia będzie źle wykorzystana.
Zanim sięgniemy więc po kolejny rachunek który nieuchronnie trzeba zapłacić,sporządźmy listę naszych błędów,które przyczyniają się do tego ,iż prąd w naszym domu jest zużywany w nadmiarze i wyeliminujmy je.Obliczmy również kwotę jaką możemy zaoszczędzić przestrzegając wyżej wymienionych zasad.To powinno nas zmobilizować do samodyscypliny i spowodować,że oszczędność stanie się naszym nawykiem .